Nietrzymanie moczu – wstydliwy kłopot czy choroba?

Nietrzymanie moczu jest to mimowolne, a zatem niezależne od świadomej decyzji, oddawanie moczu, które prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. 

Wskazać można różne przyczyny i czynniki ryzyka nietrzymania moczu. Związane są one głównie ze stylem życia, przebytymi chorobami, a także zabiegami w okolicach dróg moczowych i rodnych. Nietrzymanie moczu dotyka głównie kobiety, Występuje często w wyniku uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, osłabienia mięśni okalających cewkę moczową lub jest konsekwencją porodu. Nietrzymanie moczu jest także konsekwencją menopauzy. 

Z czym dolegliwość wiąże się u mężczyzn? Zazwyczaj z przerostem gruczołu krokowego. Wyróżnić można także inne czynniki, które mają wpływ na nietrzymanie moczu, są to: otyłość, częste zaparcia, infekcje, przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, choroby układu nerwowego.

Nietrzymanie moczu – rodzaje oraz leczenie.

Wyróżnić można różne rodzaje nietrzymania moczu. Po pierwsze – nietrzymanie moczu wysiłkowe. Występuje ono, gdy wzrostowi ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej podczas na przykład kaszlu lub pracy fizycznej, towarzyszy mimowolne wyciekanie moczu. 

Wyróżnić można także nietrzymanie moczu z parcia, które może być spowodowane niestabilnością lub nadmierną pobudliwością wypieracza pęcherza moczowego. Kolejnymi rodzajami są mieszane nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. 

Nietrzymanie moczu może także występować przemijająco. Przyczyną okresowego nietrzymania moczu mogą być: zapalenie pęcherza, przyjmowane leki, napoje alkoholowe i z dużą zawartością kofeiny. Leczenie nietrzymania moczu zależne jest głównie od jego rodzaju, a także stopnia zaawansowania. W przypadku nietrzymania moczu z parciem, pomocna może okazać się zmiana diety, ograniczenie spożywania alkoholu, a także ćwiczenia miednicy. 

Często pomocne okazuje się również leczenie farmakologiczne. W leczeniu nietrzymania moczu zastosować można również elektrostymulacje. Polegają one na stymulacji nerwów za pomocą elektrod, które pobudzają włókna nerwowe odpowiedzialne za funkcjonowanie mięśni miednicy i pęcherza. Na ratunek przychodzi również medycyna estetyczna i toksyna botulinowa. 

U osób z naglącym nietrzymaniem moczu bowiem, problemem nie są osłabione mięśnie dna miednicy lecz nadaktywne mięśnie pęcherza. Doskonałym sposobem minimalizowania objawów nietrzymania moczu jest ostrzykiwanie botoksem, który paraliżuje mięśnie, dzięki czemu uczucie nagłego parcia jest zablokowane.

Sposoby zapobiegania nietrzymania moczu.

Chcąc zapobiegać nietrzymaniu moczu, można zdecydować się na proste, domowe sposoby. Po pierwsze – należy unikać spożywania alkoholu, kofeiny, napojów gazowanych oraz soków cytrusowych. 

Ważne jest również dbanie o regularne wypróżnienia, a także unikanie zaparć. Zaleca się także rzucenie palenia, redukcję masy ciała w przypadku otyłości, a także dbanie o higienę intymną i o prawidłowe nawyki toaletowe. Ważny jest również wspomniany już trening mięśni dna miednicy, szczególnie u kobiet w okresie ciąży oraz porodu. Należy jednakże pamiętać, ze trening powinien być skonsultowany ze specjalistą.