Leczenie bruksizmu toksyną botulinową Szczecin

Czym jest bruksizm i jak się objawia?

Bruksizm to patologiczne zgrzytanie i zaciskanie zębów, które pojawia się zwłaszcza w nocy i jest zaliczane do grupy zaburzeń, zwanych parasomnią. Dotyka osób w różnym wieku, często nieświadomych swojego problemu. Zdarza się, że pacjenci zauważają go dopiero w momencie, gdy pojawią się uciążliwe objawy, takie jak: ścieranie powierzchni zębów i ich nadwrażliwość, krwawienie dziąseł, pękanie szkliwa, przygryzanie języka, zgrubienia na ścianach policzków, przerost szczęk, ból oraz trzaskanie żuchwy. Bruksizm wymaga natychmiastowego leczenia – jak najszybciej konsultacji ze specjalistą stomatologiem. Nieleczony prowadzi do groźnych powikłań, chociażby przerostu mięśni twarzy i szyi, wypadania zębów oraz intensywnych dolegliwości mięśniowych.

Przeciwwskazania

Przyczyny bruksizmu

Dokładne przyczyny bruksizmu nie są do końca znane. Osoby, u których występuje, mają do tego pewne predyspozycje genetyczne. Oprócz tego nie bez znaczenia pozostaje stres, nerwice oraz inne stany napięcia emocjonalnego. Winne mogą być nieleczone wady zgryzu, źle dobrane plomby, protezy lub korony. Większe ryzyko pojawienia się bruksizmu występuje u osób uzależnionych od palenia tytoniu, nadużywających alkoholu i zażywających narkotyki.

Skuteczne leczenie bruksizmu w Szczecinie

Jedną z metod leczenia bruksizmu jest przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem. Za pomocą mikroigły toksyna zostaje wprowadzona do mięśni usytuowanych pod skórą, powodując ich osłabienie i zablokowanie możliwości kurczenia się. Tym samym zaciskanie zębów zostaje skutecznie ograniczone. Dodatkowo zmniejsza się poziom kortyzolu (hormonu stresu), pacjent odzyskuje równowagę emocjonalną i fizyczną, co znacząco wpływa na poprawę jego komfortu życia.

Efekty zabiegu pojawiają się stopniowo, zwykle już po 3 dniach, a optymalnie w ciągu tygodnia od jego wykonania. Utrzymują się zależnie od indywidualnych zdolności do regeneracji włókien nerwowych. U niektórych pacjentów jest to pół roku, u innych mniej lub trochę więcej.

Gabinet medycyny estetycznej Katarzyny Wojtarowicz jest jednym z miejsc w Szczecinie, w którym możesz rozpocząć leczenie bruksizmu toksyną botulinową. Zabieg jest szybki, bezpieczny i efektywny.

Szybki kontakt