Wygładź swoje zmarszczki - wszystko, co trzeba wiedzieć o botoksie.

Botoks to najbardziej popularny zabieg medycyny estetycznej. Jego historia sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy też przypadkowo odkryto efekt przeciwzmarszczkowy działania botoksu podczas terapii kurczu powiek.

 Preparat uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej jest tak chętnie stosowany ze względu na swoje szybkie i skuteczne działanie. Jego mechanizm działania polega na wiązaniu się toksyny z płytką nerwowo-mięśniową, która na około 3-9 miesięcy zostaje zablokowana. 

Mięsień ulega okresowemu porażeniu, a skóra znajdująca się nad nim rozprostowuje się. Efekty botoksu nie są permanentne, dzięki czemu, podczas kolejnych zabiegów, można dopasować ilość wstrzykiwanego preparatu do swoich potrzeb. 

Na temat botoksu krąży wiele mitów, które – powtarzane – niestety stawiają zabieg w złym świetle. Botoks, odpowiednio wykonany, nie unieruchamia całej twarzy. Nie pozbawia jej również mimiki. 

Preparat bowiem wprowadzany jest miejscowo i ma za zadanie wygładzenie jedynie określonych partii twarzy. Efekty botoksu widoczne są praktycznie od razu po zaaplikowaniu preparatu.

Toksyna botulinowa – czym jest?

Toksyna botulinowa, nazywana również jadem kiełbasianym, to neurotoksyna pochodzenia naturalnego. W zależności od jej rodzaju, sposób działania może się od siebie różnić. 

Ma jednakże na celu zablokowanie przekazywania impulsu nerwowego z synapsy do mięśni. Tymczasowe porażenie skurczu mięśni sprawia, że następuje wygładzenie zmarszczek mimicznych na twarzy. 

Stosowane w medycynie estetycznej dawki toksyny botulinowej są bardzo małe, dzięki czemu nie powodują zagrożenia zatruciem. Należy jednakże pamiętać, że zabieg musi być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, aby uniknąć skutków ubocznych. 

Zabieg polegający na wstrzyknięciu toksyny botulinowej jest praktycznie bezbolesny. Wykorzystuje się ją zazwyczaj w redukcji zmarszczek mimicznych górnej części twarzy: zmarszczek poprzecznych i podłużnych czoła oraz zmarszczek wokół oczu. 

Mniej popularne jest wstrzykiwanie toksyny w celu redukcji zmarszczki dolnej powieki, zmarszczki wokół ust, a także w celu pozbycia się problemu opadania górnych powiek. Toksynę botulinową wykorzystuje się także w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu.

Zalety stosowania botoksu.

Botoks to zabieg znany chyba każdemu. Jest małoinwazyjny i przynosi bardzo szybkie efekty. Jakie są zalety jego stosowania? Przede wszystkim wygładzenie zmarszczek. 

Ponadto, stosowany jest w celu podniesienia brwi, co znacząco wpływa na wygląd twarzy. Aplikowany jest również w celu podniesienia kącików ust. 

Dużą zaletą botoksu jest również atrakcyjna cena w porównaniu do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Ponadto, odpowiednio zaaplikowany, botoks przynosi spektakularne efekty, ponieważ jest w stanie wygładzić nawet głębokie zmarszczki. 

Na pełne efekty zabiegu należy poczekać kilka dni, jednakże różnicę można zauważyć już minuty po zaaplikowaniu toksyny botulinowej. Efekty utrzymują się do 6-8 miesięcy, a sam zabieg trwa kilkanaście minut. Ponadto, po jego zakończeniu można wrócić do pracy i wykonywania codziennych obowiązków.

Szybki kontakt